سنسور خازنی
سنسور های خازنی , سنسورهای بدون تماس و بدون کنتاکت الکتریکی هستند که در مقابل فلزات عمل می نمایند . این سنسورها برای کنترل سطوح در مخازنی که از مواد پودری , مایع و یا دانه دانه پر شده اند مناسب می باشند . همچنین از آنها می توان به عنوان مولد پالس بمنظور کنترل وضعیت برنامه ماشین آلات , برای شمارنده ها و آشکار سازی تقریبا تمام مواد فلزی و غیر فلزی استفاده کرد .

عملکرد :

ساختمان اساسی این سنسورها از چهار قسمت تشکیل شده است :

آمپلیفایر ► اشمیت تریگر ► دمدولاتور ► اسیلاتور

قسمت اساسی اسلاتور از دو قطعه فلزی تشکیل شده است . وضعیت قرار گیری این قطعات فلزی نسبت به هم طوری است که باعث ایجاد یک ظرفیت خازنی می شود .هر گاه قطعه ای با ضریب الکتریکی E به صفحه حساس نزدیک گردد باعث تغییر ظرفیت خازنی بین صفحات می شود . این تغییر ظرفیت خازنی باعث تغییر دامنه خروجی اسیلاتور می شود . دمدولاتور دامنه اسیلاتور را آشکار می کند و این مقدار را با سطح مرجع مقایسه می نماید . هر گاه دامنه این مقدار از دامنه مرجع بیشتر باشد , خروجی سنسور تحریک می شود . آمپلیفایر خروجی وظیفه تامین جریان را بر عهده دارد .

از کاربرد های آن
در شمارش تولید
کنترل سطح مخازن
کنترل حرکت پارچه
این سنسور ها در انواع
1. دو سیمه AC
2. سه سیمه NPN,PNP
3. چهار سیمهNPN,PNP
نکته: در عملکرد سنسور های خازنی رطوبت هوا و گرد و غبار در فاصله ی سوئیچینگ تاثیر دارد
فاصله ی سوئیچینگ سنسور خازنی توسط پتانسیومتر قابل تنظیم است

سنسورهای خازنی نظیر دیگر سنسورهای غیر تماسی با نزدیک شدن به اشیاء خصوصاً غیر فلزات خروجی سوئیچ ترانزیستور PNP و یا NPN میدهد . با نزدیک شدن اجسام به سنسور خازنی دی الکتریک خازن تعبیه شده در سنسور تغییر پیدا کرده و مدار داخلی با مقایسه به مقدار مرجع یک خروجی باز یا بسته میدهد . از سنسور خازنی مي توان به عنوان مولد پالس به منظور كنترل وضعيت برنامه ماشين آلات براي شمارنده ها و آشكارسازي تقريبا تمام مواد فلزي و غير فلزي استفاده كرد .
برای مثال در کنترل سطح مواد پودری یکی از پر کاربردترین سنسور ها ، سنسور خازنی است .
سنسورهای خازنی در مدلهای مکعبی و استوانه ای تولید میگردد و بسته به مکانیزم تولید و ابعاد میتواند در فواصل مختلف وجود اجسام را حس کند . برای انتخاب سنسور خازنی بایستی به موارد زیر توجه داشت .
باز یا بسته بودن خروجی سنسور خازنی
تغذیه سنسور خازنی
نحوه نصب و شکل سنسور خازنی
آنالوگ یا دیجیتال بودن خروجی سنسور خازنی
فاصله حس کردن سنسور خازنی
PDF
لینکهای مرتبط