کنترلر منطقی برنامه پذیر
PLC يا کنترلر منطقي قابل برنامه ريزي به نوعي مغز متفکر پروسه هاي صنعتي محسوب ميگردد. در حقيقت PLC يک کامپيوتر صنعتي محسوب ميشود که با توجه به ورودي و خروجي هاي مورد نياز در صنعت طراحي گرديده و قادر است کارهاي معمول در اتوماسيون صنعتي نظير راه اندازي موتور ، کنترل پروسه هاي دما ، فشار ، و ... را انجام دهد . در نمونه هاي پيشرفته با امکان افزايش کانالهاي وروردي و خروجي به صورت ماژولار ، علاوه بر اين که شما امکان افزودن تعداد ورودي و خروجي ها را خواهيد داشت ، امکان ارتباط بين PLC ها به کمک کارتهاي شبکه اي که پروتکل صنعتي خاص خود نظير پروفيباس ، مدباس و ... را دارد نيز ميباشد.در انتخاب PLC به موارد زير بايستي توجه نمود

تعداد ورودي و خروجي
نوع ورودي هاي و خروجي ها
شبکه تحت پوشش
امکان افزايش کارتهاي وروردي و خروجي
منابع مناسب جهت آموزش نرم افزاري کنترلر


در طبقه بندي محصولات زيمنس plc ها در زير مجموعه محصولات SIMATIC قرار مي گيرند. برخي از آنها به صورت COMPACT طراحي و ساخته شده اند به اين معنا که مبنع تغذيه و cpu و مدولهاي ورودي و خروجي بصورت يکپارچه در کنار هم به يکديگر متصل هستند و يک واحد تلقي مي شود. برخي ديگر به صورت مدولار( modular ) هستند که بر خلاف نوع compact کاربر مي تواند مدولهاي دلخواه از آن خانواده را بسته به نياز خود انتخاب و در کنار هم گردآورد.
Plc هاي زيمنس در 5 گروه تقسيم مي شوند.
1- simatic S5
2- Simatic S7
3- LOGO
4- Simatic C7
5- Simatic 505
نمونه اي از محصولات شركت زيمنس
Simatic S5 : اين نوع PLC ها نسبتا قديمي هستند و انواع مختلفي دارند مانند:
S5-90U ، S5-95U به صورت Compact بوده و حوزه عملکرد محدود دارند. برخي ديگر مانند s5-115u,s5-100u مدولار بوده و براي سيستمهاي کنترلي با ابعاد متوسط بکار مي روند . براي حوزه هاي عملکرد وسيع plc هاي ديگر با نام هاي s5-155u,s5-135u از اين خانواده عرضه شده اند.
برنامه نويسي plc هاي مذکور با نرم افزار step 5 انجام مي گردد.
Simatic S7 : اين plc ها بعد از s5 عرضه شده اند و خود به سه خانواده مختلف تقسيم مي شود:
S7-200 به صورت compact و براي سيستماي کنترلي کوچک به کار مي رود.
S7-300 به صورت مدولار است و عملکرد متوسط دارد.
S7-400 نيز مدولار است ولي مي تواند جوزه عملکرد وسيع داشته باشد.
اين plc ها با نرم افزار step7 برنامه نويسي و پيکر بندي مي شوند.
LOGO : کنترل کننده ساده و ارزان قيمتي است که براي کارهاي کنترل کوچک کاربرد دارد. اين PLC به صورت Compact است و برنامه ريزي آن تتوسط کليد هاي روي آن انجام مي شود. برنامه ريزي از طريق کامپيوتر بايد نرم افزار logo! soft comfort نصب گردد.
Simatic c7 : c7 ترکيبي از s7-300 و operator control است و علاوه بر اينکه کار کنترلي را انجام مي دهد بر روي نمايشگر آن مي توان ÷يغام ها و رخداد ها و مقادير مربوط به فرآيند را ديد و اعمال را نيز مي توان توسط صفحه کليد روي آن اعمال نمود.
C7 به صورت compact بوده و انواع مختلفي دارد که توانايي هاي متفاوتي دارند.
براي برنامه نويسي اين plc بايد علاوه بر نرم افزار step7 نرم افزار protool نيز روي کامپيوتر نصب شود.
Simatic 505 : سري 505 که خود انواع مختلفي دارد براي کاربرد در حوزه هاي کوچک و متوسط طراحي شده است و همه اعضاي اين خانواده به صورت compact عرضه مي شوند و بنرامه نويسي آنها با نرم افزار TISOFT انجام مي گيرد .
PDF
لینکهای مرتبط